آثار تجسس در زندگی دیگران

دریافت صوت

گزیده متنی بخشی از محتوای این درس اخلاق:

  • از جمله آثار تجسس در زندگی دیگران این است که ایمان به قلب سالک وارد نمی شود.
  • همانطور که می دانید ایمان مراتب دارد. اسلام هم همینطور. ایمان و اسلام گاهی تنها بر زبان است و گاهی به قلب هم راه یافته است. یکی از مشکلات ما در طریق عبودیت این است که ایمان و اسلام آنچنان که باید به قلب ما راه پیدا نکرده است.
  • روایتی در اصول کافی از امام باقر(ع) هست که فرمود: پیامبر فرمودند؛ ای آنهایی که به زبان اسلام آورده اید ولی به قلبتان هنوز راه پیدا نکرده، عیوب مسلمین را جویا نباشید( یعنی تتبّع عثرات مانع راه پیدا کردن ایمان به قلب می شود). برای اینکه کسی که عیوب مسلمین را جویا شود خدا هم لغزش او را دنباله گیری می کند. کسی هم که خدا دنبال لغزشها و عیوب او را گرفت خدا او را مفتضح می کند.
  • برای یک سالک که همیشه در مقام لغزش و احتیاج است اگر به دنبال عیوب دیگران باشد خدا در آنجایی که احتیاج به چشم پوشی از لغزشها را دارد چشم پوشی نمی کند و دستش را نمی گیرد. که اگر اینگونه شد دیگر انسان راه به جایی نمی برد.
  • تتبع عثرة از ناحیه ی خدا نسبت به انسان یعنی اگر خدا بخواهد عیب کسی را دنبال کند یک مصیبت فوق العاده هست نسبت به انسان سالک، روی همین حساب این مسأله در سالکین متفاوت است. یعنی دو نفر که با هم شروع به ذکر و عبودیت کرده اند. یکی از آن دو اهل اغماض و گذشت است و دوست ندارد دنبال عیوب دیگران باشد ولی دیگری اینطور نیست و خیلی اهل اغماض و پرده پوشی نیست. آن یکی با اشتباهی می تواند پیش برود ولی این یکی که اهل اغماض نیست با همان اشتباه نمی تواند پیش برود در سلوکش.

ویدئوهای اخلاقی بیشتر در آپارات ندای تهذیب
درس های اخلاقی سایت معاونت تهذیب حوزه
مشاهده موارد بیشتر از فیلم های کامل دروس اخلاق

به آثار تجسس در زندگی دیگران امتیاز دهید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
Loading...